Jesteś w: Krakowskie kościoły > Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół Serca Jezusowego to przykład modernizmu w architekturze polskiej. Został wzniesiony w początkowych latach XX wieku, dokładnie między 1910 a 1921 rokiem, według projektu Franciszka Mączyńskiego. Przy jego tworzeniu pracowało wielu wybitnych artystów tamtego okresu, m.in. Xawery Dunikowski, twórca postaci Chrystusa nad głównym portalem, Jan Bukowski - autor polichromii, Karol Hukan wykonawca rzeźb świętych, z kolei krucyfiks w tęczy bazyliki jest dziełem Jana Raszki. Nad bryłą bazyliki góruje prawie 70 metrowej wysokości wieża, wzorowana na podobnej, ale o gotyckim rodowodzie wieży przy kościele Bożego Ciała. W 1960 roku, papież Jan XXIII nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej.