Jesteś w: Krakowskie kościoły > Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Pierwotny drewniany kościół powstał przed lokacją miasta (przed wytyczeniem obszaru Rynku), co tłumaczy jego niesymetryczną orientację względem obecnego Rynku Głównego, natomiast pierwszy murowany kościół w stylu romańskim wybudowano w latach 1221-1222. W tym czasie, przeniesiono do nowo wybudowanej świątyni, parafię z dawnego drewnianego kościoła św. Trójcy. Pod koniec XIII wieku rozpoczęły się prace przy budowie gotyckiej świątyni, najprawdopodobniej po najeździe tatarskim z 1288 roku. Obecny gotycki kościół ukształtował się w XIV w.; w 1 połowie XV w. dobudowano boczne kaplice. Tę okazałą trójnawową bazylikę wieńczą dwie wieże. Wieża wyższa, zwana Hejnalicą, ma 82 metrów wysokości. Z wieży, z wysokości 54 metrów, grany jest co godzinę Hejnał Mariacki. Jest on jednym z symboli Krakowa. Wieża niższa, o wysokości 69 metrów, przeznaczona jest na dzwonnicę kościelną. W wieży zawieszonych jest pięć dzwonów.

Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest słynny ołtarz Wita Stwosza wykonany w latach 1477-89, ufundowany przez patrycjat i mieszczaństwo krakowskie. Jest to ołtarz typu szafiastego. Oglądamy tu życie Marii i Chrystusa - ogromny wybór scen z 200 postaciami, wszystkie rzeźbione w drzewie lipowym, polichromowane i złocone. W ciągu XIX wieku zlikwidowano przykościelny cmentarz w ramach porządkowania miasta. W ten sposób powstał plac Mariacki. W latach 90. owego stulecia, architekt Tadeusz Stryjeński przeprowadził kompleksową restaurację kościoła Polichromię wykonali w latach 1890-1892: Jan Matejko, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański, który zaprojektował również witraże.