Jesteś w: Krakowskie kościoły > Sanktuarium ECCE HOMO SS. Albertynek

Sanktuarium ECCE HOMO SS. Albertynek

Kościółek "Ecce Homo" ledwie widać zza muru klasztoru ss. albertynek. Sanktuarium znajduje się w Krakowie Olszy przy ul. Woronicza. Zaprojektowali go Marzena i Wojciech Kosińscy w stylu góralskim, żeby przypominał pustelnię na Kalatówkach, zbudowaną przez Brata Alberta. Drewniany dach, a w środku to, co najważniejsze: - Chrystus Eucharystyczny, obraz "Ecce Homo" i relikwie św. Brata Alberta i bł. Bernardyny. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1985 roku.

W 1887 roku przywdział habit, a w rok potem złożył śluby, dając początek nowej rodzinie zakonnej. Założone przez siebie Zgromadzenia: Braci Albertynów (1888 r.) i Sióstr Albertynek (1891 r.) oparł na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu. Zanim Adam Chmielowski podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu jezuitów, zaczął malować we Lwowie w 1879 r. obraz przedstawiający Chrystusa ubiczowanego. Aktualnie obraz znajduje się w ołtarzu głównym w Sanktuarium Ecce Homo. W Sanktuarium znajdują się także relikwie Współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Albertynek bł. Siostry Bernardyny Marii Jabłońskiej, przeniesione z Cmentarza Rakowickiego 20 marca 1985 r. Po beatyfikacji dokonanej 6 czerwca 1997 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II umieszczono je obok relikwii św. Brata Alberta, przy ołtarzu głównym.