Jesteś w: Krakowskie kościoły > Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu

Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu

Bazylika położona na wzgórzu wawelskim zwana jest Królewską Katedrą, gdyż od XIV wieku stanowiła miejsce koronacji królów Polski, stając się później również miejscem ich spoczynku. Najstarszy kościół katedralny wzniesiono zapewne na początku XI wieku, po ustanowieniu biskupstwa krakowskiego w 1000 r. Obecnie zachowana świątynia powstawała w pierwszej połowie XIV wieku dzięki fundacjom Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Kościół poświęcono w 1364 roku. W centrum tej trójnawowowej bazyliki znajduje się konfesja, w której mieści się srebrny relikwiarz św. Stanisława Biskupa i Męczennika (1030-1079), głównego - obok św. Wojciecha (956-997) - patrona Polski. Konfesja traktowana jest jako Ołtarz Ojczyzny. Tutaj dziękowano za triumfy Polaków, składano trofea wojenne, m.in. sztandary krzyżackie zdobyte po bitwach z Krzyżakami pod Grunwaldem w 1410 r. i chorągiew turecką spod Wiednia z 1683. W podziemiach katedry znajdują się groby bohaterów narodowych i wieszczów, m.in. Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Krypta św. Leonarda pod nawą główną katedry to jedno z najpiękniejszych wnętrz romańskich w Polsce. Tam właśnie swoją pierwszą Mszę św. odprawił 1 listopada 1946 r. młody ksiądz Karol Wojtyła.

Odwiedzający mogą zwiedzić Katedrę, ale również Dzwon Zygmunta, Kryptę Wieszczów, Groby Królewskie oraz Muzeum Katedralne.