Krakowskie szlaki pielgrzymkowe - Krakowski szlak świętych

Krakowski szlak świętych obejmuje 16 przepięknych kościołów, w których spoczywają szczątki osób świętych, błogosławionych oraz Sług Bożych zmarłych w opinii świętości. Szlak ten służy nie tylko zapoznaniu się z życiorysami i faktami z życia świętych i błogosławionych, lecz również zwiedzeniu najpiękniejszych świątyń Krakowa.

Szlak rozpoczyna się w Bazylice Archikatedralnej na Wawelu, gdzie spoczywają szczątki św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika, relikwie bł. Wincentego Kadłubka, szczątki św. Jadwigi Królowej oraz grób zmarłego w opinii świętości bp Jana Prandoty, mieszczący się w kaplicy Wazów.

Następnie szlak prowadzi do kościoła Niepokalanego Serca Maryi Sióstr Felicjanek, w którym swe miejsce wiecznego spoczynku odnalazła założycielka Zgromadzenia - bł. Maria Angela Truszkowska. Stamtąd szlak wiedzie do Kolegiaty Akademickiej św. Anny, gdzie spoczywa św. Jan Kanty, patron młodzieży akademickiej, a także bp Jan Pietraszko oraz wybitna osobowość Krakowa, człowiek Eucharystii - Jerzy Ciesielski.

Kolejne miejsca na szlaku to: kościół św. Marka, kryjący szczątki Michała Giedroycia, zwanego błogosławionym, Bazylika św. Floriana na Kleparzu, gdzie mieszczą się relikwie św. Floriana, żołnierza rzymskiego zmarłego w IV w. śmiercią męczeńską za popieranie chrześcijaństwa, następnie Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie spoczywają prochy bł. o. Jana Beyzyma.

Na szlaku znalazła się również Bazylika Mariacka, w której pochowany został Świętosław, zwany Milczącym, XV-wieczny asceta oraz patron dobrej spowiedzi, a także Bazylika Trójcy Świętej, gdzie w górnej kaplicy znajduje się drewniana trumna z doczesnymi szczątkami św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina oraz misjonarza na Rusi i w Prusach.

Następnie szlak wiedzie do Bazyliki św. Franciszka z Asyżu, gdzie w północnej kaplicy spoczywają szczątki bł. Salomei, księżny halickiej, pierwszej polskiej klaryski, zaś w kaplicy Męki Pańskiej pochowana jest bł. Aniela Salawa. W świątyni tej znajduje się również otoczony szczególnym kultem obraz św. Maksymiliana Marii Kolbego, który zginął w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Kolejne miejsce na trasie to Kościół św. Bernardyna ze Sieny, w kaplicy którego spoczywają relikwie św. Szymona z Lipnicy oraz znajduje się obraz bł. Anastazego Pankiewicza, zamęczonego w obozie koncentracyjnym w Dachau. Stamtąd szlak prowadzi do kościoła Bożego Ciała na Kazimierzu, gdzie pochowany został bł. Stanisław Kazimierczyk, patron mieszkańców tej dzielnicy, zaś w kaplicy Zwiastowania znajduje się wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Na szlaku znalazły się również takie świątynie jak: kościół św. Katarzyny, gdzie spoczywa augustiański zakonnik Izajasz Boner, zwany błogosławionym oraz kościół na Skałce, który stanowi szczególne miejsce kultu św. Stanisława ze Szczepanowa. Właśnie tam poniósł on męczeńską śmierć oraz początkowo został pogrzebany. Ponadto w krypcie tej świątyni zostali pochowani zasłużeni Polacy, m.in. Karol Szymanowski, Stanisław Wyspiański, Czesław Miłosz, Jan Długosz, Wincenty Pol i in.

Krakowski szlak świętych obejmuje również Sanktuarium ECCE HOMO św. Brata Alberta, w którym swe miejsce wiecznego spoczynku znałazł św. Brat Albert, powstaniec, artysta, działacz społeczny oraz założyciel Zgromadzenia Braci Albertynów i Zgromadzenia Sióstr Albertynek. Spoczęły tam również prochy współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Albertynek - bł. Bernardyny Jabłońskiej. Stamtąd szlak prowadzi do Kościoła św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela PP. Norbertanek na Zwierzyńcu, gdzie złożono prochy bł. Bronisławy oraz Siostry Emilii Podoskiej.

Na końcu szlaku znalazło się Sanktuarium w Łagiewnikach, będące stolicą kultu Bożego Miłosierdzia. W świątyni, do której podążają pielgrzymi z różnych stron świata, znajduje się wizerunek Miłosiernego Chrystusa "Jezu, Ufam Tobie", czczony na całym świecie. Pod obrazem zaś spoczywają szczątki doczesne św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

Trasa obejmuje następujące obiekty:

1. Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu
2. Kościół Niepokalanego Serca Maryi SS. Felicjanek (ul. Smoleńsk 6)
3. Kolegiata Akademicka św. Anny (ul. św. Anny 11)
4. Kościół św. Marka (ul. św. Marka 10)
5. Bazylika św. Floriana (ul. Warszawska 1)
6. Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Kopernika 26)
7. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Rynek Główny)
8. Bazylika Trójcy Świętej OO. Dominikanów (ul. Stolarska 12)
9. Bazylika św. Franciszka z Asyżu OO. Franciszkanów (ul. Franciszkańska 2)
10. Kościół św. Bernardyna ze Sieny OO. Bernardynów
11. Kościół Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26)