Kult Miłosierdzia Bożego

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - Kraków, Łagiewniki
"Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią."

Kult Miłosierdzia Bożego związany jest z wizjami skromnej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia s. Faustyny Kowalskiej, której w roku 1935 objawił się Jezus, polecając jej by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. Kult zaczął się rozwijać wkrótce po śmierci s. Faustyny, zwłaszcza w trudnych latach II wojny światowej. Żołnierze polscy roznieśli orędzie o Bożym Miłosierdziu na cały świat. W czapki wszywali maleńkie wizerunki Jezusa Miłosiernego, produkowane specjalnie dla nich w Wilnie. Dzięki Polakom z armii Andersa, utworzonej w 1941 roku w ZSRR, kult miłosierdzia dotarł do Iranu, Palestyny, Libanu, Egiptu, a stamtąd - do Afryki i Włoch. Wotum za ocalenie rodziny z wojny jest także najbardziej znany dzisiaj obraz Miłosierdzia, który namalował do krakowskiej kaplicy malarz Adolf Hyła w 1943 r. W Polsce kult Miłosierdzia Bożego i działalność ośrodków miłosierdzia odżyły po roku 1981, kiedy to wydano pierwsze, krytyczne opracowanie "Dzienniczka" w jego oryginalnym kształcie. W połowie lat 80. nie było diecezji, która by nie miała parafii pw. Miłosierdzia Bożego.

"Jestem miłością i miłosierdziem samym" - mówił o sobie, prosząc siostrę, żeby ogłosiła to orędzie całemu światu. Pan Jezus wskazał s. Faustynie pięć sposobów, jak ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata: koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem: "Jezu, ufam Tobie", modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia (15.00), obchodzenie święta Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.

Nigdzie indziej ten kult nie jest aż tak popularny, jak w Polsce, ale np. ponad 5 tys. osób z 14 krajów zrzesza Bractwo Miłosierdzia Bożego w Australii. Bardzo prężnym ośrodkiem duszpasterskim i wydawniczym jest również kanadyjska wspólnota w Verdun, której członkowie troszczą się o ludzi zagubionych moralnie. Pallotyni prowadzą apostolat we Francji, na Słowacji i Brazylii. Od beatyfikacji s. Faustyny w 1993 r. w Rzymie działa przy kościele św. Ducha włoskie Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego. Kult, zapoczątkowany objawieniami św. Faustyny, jest bardzo rozpowszechniony w Ameryce Południowej i Afryce, na Filipinach, Korei i Nowej Zelandii.

Największym i najważniejszym ośrodkiem kultu Bożego Miłosierdzia w Polsce jest sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach, gdzie przybywa corocznie milion pielgrzymów z Polski i wszystkich kontynentów. Najwięcej wiernych od lat przybywa w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli Święto Miłosierdzia Bożego, które od roku 2000 jest obchodzone przez cały Kościół katolicki. Bardzo dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji Siostry Faustyny i jej kanonizacji, a także dzięki pielgrzymkom Ojca Świętego Jana Pawła II do Łagiewnik. Kult przyczynił się do rozbudowy sanktuarium, m.in. wzniesienie bazyliki, którą 17 sierpnia 2002 konsekrował Jan Paweł II.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2016