Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej Na Krzeptówkach - Zakopane

Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej Na Krzeptówkach - Zakopane

Wirtualna pielgrzymka - Sanktuarium na Krzeptówkach

Sanktuarium na Krzeptówkach, miejsce kultu maryjnego, bardzo mocno związane jest też z osobą Jana Pawła II. Sanktuarium powstało jako votum za ocalenie życia Karola Wojtyły, po zamachu 13 maja 1981 roku. Opiekę nad tym miejscem sprawują księża pallotyni, którzy od roku 1946 stali się w Polsce krzewicielami i misjonarzami kultu fatimskiego. Najstarszy element kompleksu sakralnego na Krzeptówkach stanowi Kaplica Niepokalanego Serca Maryi, wybudowana w 1951 roku, w której znajduje się historyczna figura Matki Bożej Fatimskiej. Figurę otrzymał w 1961 roku Ks. Stefan Kardynał Wyszyński. od Biskupa Fatimy i przekazał ją następnie do kaplicy. 15 października 1961 roku, ówczesny Biskup Krakowa - Karol Wojtyła dokonał poświęcenia figury i kaplicy w parku. 21 października 1987 roku w Rzymie na Placu św. Piotra Ojciec Święty Jan Paweł II koronował Statuę Matki Bożej Fatimskiej. Obok kaplicy znajduje się kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej wzniesiony w latach 1987-1992. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 w czasie VI pielgrzymki do Polski. Na terenie sanktuarium wystawiono ponadto dwa pomniki Jana Pawła II oraz przeniesiono tam ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w Zakopanem pod Krokwią 6 czerwca 1997. Miejsce to stało się celem wielu pielgrzymek i centrum modlitw o beatyfikację Jana Pawła II.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2014