tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl
Jesteś w: Krakowskie kościoły > Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela PP. Norbertanek na Zwierzyńcu

Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela PP. Norbertanek na Zwierzyńcu

Pierwotny romański kościół wraz z klasztorem, wzniesiony został w drugiej połowie XII stulecia dla przybyłych tutaj w 1162 r. norbertanów z Doxau, położonego na obszarze Czech. Fundatorem kościoła był Jaksa z Miechowa, możnowładca z rodu Gryfitów, charakterystycznym i do dziś widocznym elementem romańskiej architektury, jest późnoromański portal wejściowy, pochodzący z drugiej połowy XIII stulecia. Świątynia, wraz z zabudowaniami klasztornymi, która dziś stoi na Salwatorze, od czasu wybudowania ponad 800 lat temu, przeszła wiele przeobrażeń. Z klasztorem Norbertanek związanych jest wiele tradycji i legend. Stąd wywodzą się zwyczaje, które przyjmuje się za charakterystyczne dla Krakowa : przy klasztorze co roku w Poniedziałek Wielkanocny odbywa się tradycyjny odpust zwany Emaus. W oktawę Bożego Ciała w czerwcu sprzed kościoła rusza pochód Lajkonika.

W bocznym barokowym ołtarzu znalazła swoje miejsce wiecznego spoczynku tutejsza norbertanka bł. Bronisława (zm. 1259). Życiorysy podkreślają u Bronisławy szczególne umiłowanie Ojczyzny w tragicznym okresie rozbicia dzielnicowego, jak również poświęcenie dla miasta Krakowa w momentach zagrożenia. Do jej grobu pielgrzymował m.in. król Stanisław August Poniatowski. Ogłoszono ją błogosławioną w 1839 r.

Kościoły, Mapa Krakowa
Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie