tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl
Jesteś w: Krakowskie kościoły > Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej OO. Augustianów

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej OO. Augustianów

Kościół wraz z klasztorem oo. Augustianów Eremitów jest przykładem zespołu budowli w stylu gotyckim. Powstanie zespołu klasztornego związane jest ze sprowadzeniem przez Kazimierza Wielkiego z Pragi augustianów, zakonu mendykanckiego, co miało miejsce w 1342 roku. W swej obecnej postaci kościół św. Katarzyny to trójnawowa bazylika, powielająca w swej konstrukcji elementy krakowskiego systemu filarowo-skarpowego. Największe wrażenie wywiera białe wnętrze nawy głównej i prezbiterium, tak różne od bliźniaczych stylowo kościołów Mariackiego (gdzie każdy wolny fragment muru jest pomalowany) i Bożego Ciała (gdzie zwraca uwagę dekoracja barokowa). Wyposażenie kościoła jest dość skromne, co podkreśla jeszcze bardziej charakter świątyni. Najcenniejszymi dziełami sztuki są trójkondygnadcyjny, barokowy ołtarz główny, z obrazem przedstawiającym mistyczne zaślubiny św. Katarzyny pędzla Andrzeja Wenesty oraz późnorenesansowy nagrobek Wawrzyńca Spytka Jordana, pochodzący z warsztatu Santi Gussiego. W łuku oddzielającym nawę główną od prezbiterium wisi XVII-wieczny (barokowy) krucyfiks, otoczony figurami aniołów, trzymających insygnia Męki Pańskiej - anioły wyrzeźbił w czasie II wojny światowej (w 1944r.) Karol Muszkiet.

Od północy sąsiaduje z kościołem gotycki klasztor augustianów z wirydarzem i krużgankami. Krużganki ozdobione są gotyckimi i renesansowymi freskami, a wśród nich "Misericordia Domini", Św. Augustyn nadaje regułę augustianom" "Ukrzyżowanie". Jednak najcenniejszym freskiem jest gotycko-renesansowy, cudowny i otoczony szczególnym kultem wizerunek Matki Boskiej Pocieszenia, znajdujący się w wydzielonej z krużganków kaplicy. Jest to prawdopodobnie najstarszy cudowny wizerunek maryjny w Polsce.

Kościoły, Mapa Krakowa
Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie