tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl
Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Bochni

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Bochni

Dzieje Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej związane są z cudownym obrazem, którego powstanie datuje się na XII wiek. Pierwsze wzmianki dotyczące obrazu pojawiają się około roku 1620, kiedy to mieszczanin z Wieliczki - Krzysztof Bąkowski - ofiarował go dominikanom. Obraz miał cudownie ocaleć z pożaru domu i uratować rodzinę. Dominikanie nie zadbali należycie o dzieło, więc zagniewany właściciel przeniósł obraz do kościoła w Bochni. Już od XVII wieku notowane są przypadki uzdrowień i cudów dziejących się za pośrednictwem obrazu Matki Boskiej Bocheńskiej. Z czasem jeszcze bardziej wzmógł się kult obrazu. Coraz szerzej po całym kraju rozchodziły się wieści o tym zdarzeniu. jak również o łaskach jakich wierni w tym miejscu doznali. W XX wieku powzięto starania związane z koronacją obrazu i 26 grudnia 1933 roku Ks. Biskup Franciszek Lisowski przywiózł do Bochni dekret papieski, zezwalający na koronację i wyznaczający Jego osobę na koronatora obrazu. W 1998 roku Kościół św. Mikołaja, w którym znajduje się obraz, został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Bocheńska Bazylika Mniejsza jest budowlą gotycką i datowana jest na pierwszą połowę XV wieku. Około dwieście lat później świątynia zostaje częściowo zniszczona przez pożar, jednak wnętrze zostaje odrestaurowane i przerobione na styl barokowy. Życie religijne w Bochni od stuleci koncentrowało się przy kościele św. Mikołaja. Tak jak niegdyś, również i dziś pielgrzymują tłumy wiernych do bocheńskiego sanktuarium.

Bochnia mapa
Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie