tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl
Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie

Sanktuarium - Częstochowa

Sanktuarium na Jasnej Górze jest zespołem klasztornym zakonu paulinów w Częstochowie, którzy przybyli tam w 1382 roku, otrzymując w darze od księcia Władysława Opolczyka jasnogórskie wzgórze z maleńkim kościołem pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Dziewicy Wspomożycielki. W nim też złożyli obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzący z Bełza. Według tradycji Obraz Matki Bożej został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na desce stołu, przy którym Najświętsza Rodzina modliła się i spożywała posiłki. Najnowsze natomiast badania naukowe wykazują, że obraz był pierwotnie ikoną bizantyjską, typu "Hodegetria", pochodzącą z VI - IX wieku. W 1430 r. banda rabusiów z Czech, Moraw i Śląska dokonała napadu na klasztor. Po włamaniu się do Kaplicy Matki pocięli szablami twarz Madonny. Następnie rzucili obraz na ziemię, powodując pęknięcie deski Ikony na trzy części.

Obraz owy miał też uchronić sanktuarium przed najazdem szwedzkim w 1655 roku. 18 listopada 1655 roku licząca trzy tysiące żołnierzy armia generała Millera stanęła pod murami Jasnej Góry, żądając natychmiastowego poddania twierdzy. Przeor Jasnej Góry, o. Augustyn Kordecki, postanowił jednak bronić świętego miejsca, mając do dyspozycji zaledwie 170 żołnierzy, 20 szlachciców i 70 zakonników. Czterdziestodniowa walka i oblężenie Jasnej Góry zakończyła się zwycięstwem Polaków, co przypisywane jest nie tyle sprawności załogi i wytrzymałości murów, co wstawiennictwu i opiece Matki Bożej, osłaniającej wybrane przez siebie miejsce. Szczególne znaczenie to miejsce ma dla Polaków od 1 kwietnia 1656 roku, gdy Jan Kazimierz złożył śluby lwowskie, powtórzone 26 sierpnia 1956 roku w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego zredagowanych przez prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ataki na klasztor Jasnogórski i grabieże mienia miały miejsce ponownie podczas zaboru rosyjskiego i przez wojska hitlerowskie podczas II wojny światowej.

Jasnogórska twierdza otoczona była murem już w roku 1624, z wejściem jedynie od strony wschodniej, przez bramę zwaną pierwotnie wjazdową. Budowę muru rozpoczęto w 1620 z inicjatywy króla Zygmunta III Wazy. Projekt fortyfikacji stworzył zaś królewski architekt Andree dell`Aqua, wzorując się na prądach włoskich i holenderskich. Jasnogórska wieża, dzięki której klasztor widoczny jest z odległości kilkunastu kilometrów, powstała dopiero w latach 1617 - 1622. Na wieżę prowadzi 516 schodów, na wierzchołku znajduje się krzyż, a pod nim kruk z bochenkiem chleba w dziobie (herb paulinów). Najokazalszym zabudowaniem w zespole klasztornym jest Bazylika usytuowana pomiędzy kruchtą prowadzącą do kaplicy św. Antoniego z Padwy, a dziedzińcem głównym. Obecna bazylika jest monumentalnym dziełem sztuki barokowej, powstałym w latach 1692-1695 i 1706-1728. Cudowny obraz znajduje się natomiast w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. W niszy lewej ściany umieszczona jest urna z prochami Ojca Augustyna Kordeckiego - bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry. Kaplica Matki Bożej jest sercem Jasnej Góry, szczególnym miejscem Eucharystii, modlitwy, sakramentu pojednania, duchowych przeżyć i nawróceń.

Jasna Góra mapa
Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie