tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl
Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Sanktuarium Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach

Sanktuarium Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach.

O Dziekanowicach, leżących około 20 km od Krakowa, wspomina już Jan Długosz w swoim Liber beneficiorum. Kościół był dwukrotnie rozbudowywany. Ze względu na styl romański mógł powstać w okresie pomiędzy XI a XII wiekiem. Obecna nawa główna powstała w wyniku rozbudowy kościoła w wieku XVII i XVIII. Prowadzone w 1957 roku badania warstwowe wewnętrznych ścian kościoła doprowadziły do rewelacyjnego odkrycia, odsłaniając fragmenty starych romańskich polichromii, datowanych przez historyków sztuki na koniec XII w. Malowidła przedstawiały sceny z Nowego Testamentu: Zwiastowanie, Narodzenie Jezusa, Pokłon Trzech Króli, oraz sceny z dzieciństwa Chrystusa. Niestety, na skutek przebudowy sklepienia w 1914 roku i prac zabezpieczających w 1926 roku z malowidła sufitowego pozostały tylko znikome fragmenty, które najprawdopodobniej przedstawiają Chrystusa Pantokratora. W sanktuarium znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Dziekanowskiej, który w czasie II wojny światowej miał uchronić wieś od pewnej rzezi, grożącej za zabicie Niemca. W 1949 r. rozpoczęto przygotowania do budowy nowego kościoła, który ostatecznie zbudowano w latach 1960-66, wtedy też ówczesny Metropolita Krakowski, abp. Karol Wojtyła uroczyście poświęcił nowo wybudowaną świątynię. Przeniesiono tu słynący łaskami Wizerunek Matki Bożej Dziekanowskiej. Obraz Matki Bożej Dziekanowskiej pochodzi z XVII w. Wiadomo, że jest dziełem nieznanego artysty z tzw. szkoły krakowskiej. W każde wakacje w sanktuarium odbywają się rekolekcje dla chorych, by uczestniczyć w Nieustającej Nowennie do Matki Bożej Dziekanowskiej.

Dziekanowice mapa
Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie