tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl
Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej

Kalwaria Pacławska to niewielka miejscowość podkarpacka, słynąca z cudownego obrazu Matki Bożej (pochodzącego z Kamieńca Podolskiego, przed obrazem tym modlili się m. in. Król Jan Kazimierz i Król Jan III Sobieski) oraz kultu Męki Pańskiej. Początki Kalwarii związane są ze szlachcicem Andrzejem Fredrą żyjącym w XVII wieku. Legenda głosi, że podczas polowania zapuścił się w głąb lasu w pogoni za jeleniem, pomiędzy rogami którego miał się ukazać świecący jasno krzyż. To zmotywowało Fredrę do wzniesienia w tym miejscu kościoła, a niedługo po tym - kalwarii wzorowanej na drodze Jezusa do Jerozolimy. Burzliwe dzieje Kalwarii: liczne pożary, grabieże, spowodowały iż do naszych czasów zachowało się niewiele przedmiotów ruchomych pochodzących od samych fundatorów tego miejsca. Pierwotne krzyże przy dróżkach Męki Pańskiej zostały zastąpione przez murowane kaplice. Dróżki Męki Pańskiej odprawia się procesjonalnie w sobotę przed Niedzielą Zesłania Ducha Świętego, 14 sierpnia i 13 września. Prywatnie lub z pielgrzymką można obchodzić Dróżki w dowolnym dniu. Oprócz Dróżek Męki Pańskiej Kalwaria posiada jeszcze Drużki Matki Bożej Bolesnej i Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Bożej. W okresie Wielkiego Tygodnia odbywa się tutaj misterium pasyjne, stając się wielkim przeżyciem dla okolicznych mieszkańców, ale przede wszystkim celem wzmożonych pielgrzymek wiernych.

Kalwaria Pacławska mapa
Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie