tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl
Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Wejcherowskiej

Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Wejherowskiej

Pomorska miejscowość - Kalwaria Wejherowska - istnienie i nazwę zawdzięcza szlachcicowi Jakubowi Wejherowi, który przyczynił się również do powstania stacji kalwarii wzorowanej na drodze Chrystusa do Jerozolimy. Od XVII wieku po dziś dzień kalwarią opiekują się franciszkanie. Jest to kompleks 26 kapliczek rozlokowanych na morenowych wzgórzach. Pod każdą z kaplic znajduje się garść ziemi pochodzącą z Jerozolimy. Między wzgórzami płynie mała rzeka zwana na cześć jerozolimskiej - Cedronem, a pochodzącej z niej wodzie przypisuje się cudowne właściwości. Od początku swojego istnienia Kalwaria Wejherowska była miejscem, do którego pielgrzymowali wierni. Aktualnie celebruje się tu pięć odpustów: Wniebowstąpienia Pańskiego, Trójcy Przenajświętszej, Uzdrowienia Chorych, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego. W okresie Wielkiego Postu, w każdy piątek na Kalwarii Wejherowskiej odprawiane jest nabożeństwo drogi krzyżowej, która rozpoczyna się wyjściem z kościoła klasztornego procesją do Kaplicy Piłata. Na czele procesji idą chorągwie kalwaryjskie i krzyż, za nimi kilka tysięcy wiernych. W Wielki Piątek ma tu miejsce również misterium Męki Pańskiej, stanowiące połączenie uroczystości religijnej z inscenizacją teatralną. Reżyserem widowiska jest Wojciech Rybakowski, występują w nim członkowie Wejherowskiej grupy teatralnej Misternicy Kaszubscy. Kalwaria Wejherowska nazywana jest "duchową stolicą Kaszub".

Kalwaria Wejherowska mapa
Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie