tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl
Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Klasztor OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Sanktuarium Pasyjno - Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest sanktuarium pasyjno - maryjnym, co znaczy, że łączy w sobie zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i kult Matki Bożej. Fundatorami i założycielami sanktuarium była rodzina Zebrzydowskich, której przedstawiciel - Mikołaj Zebrzydowski w 1602 roku wystawia na zamku w Krakowie dokument fundacyjny, przekazujący bernardynom kaplicę Ukrzyżowania oraz teren pod budowę klasztoru z kościołem i kaplicą. W latach 1604 - 1609 u podnóża Żaru trwała budowa klasztoru i kościoła według projektu architekta włoskiego, jezuity, Jana Marii Bernardoniego oraz architekta i złotnika flamandzkiego Pawła Baudartha. Budowla była czworobokiem z wirydarzem wewnątrz. Skrzydło południowe stanowiło niewielki, jednonawowy kościół. Mikołaj Zebrzydowski postanowił też ufundować, wzorowane na Jerozolimie, stacje Męki Pańskiej (pierwszą w Polsce kalwarię). Na jego polecenie Feliks Żebrowski, matematyk, mierniczy i astronom, rozmierzył teren i ustalił miejsca poszczególnych kaplic. Pierwsze istniejące w Kalwarii Zebrzydowskiej dróżki to Dróżki Pana Jezusa. Obecnie liczą one 28 stacji, opowiadając historię od wyjścia Pana Jezusa w Wielki Czwartek wieczorem z Wieczernika, aż do Jego pogrzebu. Mikołaj Zebrzydowski wybudował także kaplicę Domku Matki Bożej. Stała się ona po jego śmierci zaczątkiem Dróżek Matki Bożej, liczących 24 stacje.

Kalwaria Zebrzydowska słynie także z uroczystości Wielkiego Tygodnia, kiedy to odbywają się tam Misteria Męki Pańskiej, gromadzące rokrocznie blisko 100 tys. osób. Misteria te są jednymi z najstarszych i największych w Europie.

Sanktuarium jest ponadto miejscem kultu maryjnego. W bazylice Matki Bożej Anielskiej znajduje się obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej - niegdyś własność rodziny Paszkowskich. W maju 1641 roku Elżbieta i Stanisław Paszkowscy zauważyli na obrazie krwawe łzy płynące z oczu Matki Bożej. Obraz został oddany do klasztoru w Kalwarii, a w 1887 roku ukoronowany przez kard. Albina Dunajewskiego.

Klasztor OO. Bernardynów wraz z bazyliką i XVII-wiecznym parkiem pielgrzymkowym oraz dróżkami został w 1999 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kalwaria Zebrzydowska mapa
Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie