tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl
Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu

Licheń - znany dzisiaj z największej w Polsce świątyni - od wielu lat jest miejscem kultu maryjnego związanego z cudownym obrazem Matki Boskiej, którego historia sięga czasów napoleońskich. W 1813 roku podczas bitwy pod Lipskiem polskiemu żołnierzowi Tomaszowi Kłossowskiemu ukazała się Maryja i uratowała go od niechybnej śmierci, prosząc jednocześnie, aby po powrocie do Polski odnalazł obraz z identycznym Jej wizerunkiem. Żołnierz faktycznie znalazł taki obraz i umieścił do w kapliczce w lesie niedaleko Lichenia. Według przekazów ustnych modlącemu się przy nim pasterzowi Mikołajowi Sikatce w 1850 roku kilka razy ukazała się Matka Boża. 29 września 1852 roku obraz przeniesiono do kościoła parafialnego w Licheniu.

Kiedy w 2004 roku, po dziesięciu latach prac, oddano do użytku monumentalną pięcionawową bazylikę, powzięto decyzję, że obraz Matki Bożej Licheńskiej zostanie tu przeniesiony, co miało miejsce dwa lata później.

Świątynia zbudowana jest na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. W obiekcie znajduje się 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje dni i tygodnie roku kalendarzowego.

W centralnej części Sanktuarium wznosi się, wysoka na 25 m, kamienna góra. Wybudowane z betonu i kamieni wzniesienie symbolizuje Golgotę, mającą labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i płaskorzeźb.

Sanktuarium w Licheniu zasłynęło też ze źródełka z cudowną wodą. Źródełko zostało poświęcone 14 sierpnia 1968 roku. W "Księdze Łask" zapisywane są świadectwa osób uzdrowionych za sprawą "żywej wody".

Licheń mapa
Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie