tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl
Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Bazylika Grobu Bożego w Miechowie

Sanktuarium w Miechowie - Bazylika Grobu Bożego

Braci Krzyżowych Pańskiego Grobu Jerozolimskiego do Polski sprowadził i osadził w Miechowie w 1163 roku Jaksa z rodu Gryfitów. W XV wieku (lata 1483 - 1489) Zakon został zniesiony w większości krajów europejskich, a jego dobra przejęli kawalerowie maltańscy. Mimo tego w Polsce Zakon nadal się rozwijał, a miechowski klasztor stał się centralnym konwentem Zakonu, w którym rezydował jego przełożony zwany proboszczem generalnym. Obecny kościół zbudowano w latach 1233-1293, przebudowano go w latach 1394 - 1410 i w XVIII w. Kościół jest murowany, gotycki, z fragmentami romańskimi, przebudowany w stylu późnobarokowym, konsekrowany w 1802 roku.

W kaplicy klasztoru usytuowany jest właściwy grób Chrystusa. Jest to kamienna kwadratowa budowla wykonana z ciosów pokrytych plastyczną dekoracją. W przedniej części, po lewej stronie, znajduje się niskie wejście do komory grobowej. Grób Chrystusa był nieodłącznym elementem kościołów wznoszonych przez Bożogrobców. Miechowski został zbudowany na ziemi przywiezionej z Jerozolimy i tu rozsypanej. Dla podniesienia autentyczności miejsca w zachodniej ścianie kaplicy został wmurowany kamień z grobu Chrystusa w Jerozolimie. Kaplica powstała w czasie przebudowy kościoła i zakonu po pożarze w 1530 roku.

Bożogrobcy zapoczątkowali zwyczaj strojenia i odwiedzania grobu Chrystusa w Wielkim Tygodniu. Miasto, z gryfem i krzyżem bożogrobców w herbie, jest nazywane polską Jerozolimą.

Miechów mapa
Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie