tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl
Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich

Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich

Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej jest największym centrum pielgrzymkowym na Śląsku. W jego skład wchodzą Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja oraz Kalwaria Piekarska. Pierwotnie w miejscu sanktuarium stał mały, drewniany kościółek z XIV wieku, w którym znajdował się słynący łaskami obraz Matki Bożej. Odnotowano wiele przypadków cudownych uzdrowień za jego sprawą, w XVII wieku obraz przewieziono do Pragi, w której szalała zaraza - zaraza ustąpiła, a arcybiskup praski Wellstein uznał i potwierdził urzędowo cudowność obrazu Matki Bożej. W 1683 roku król Jan III Sobieski, zmierzając pod Wiedeń, pragnął pomodlić się w piekarskim kościele. Obraz przeniesiono do Opola, gdzie znajduje się do dziś w kościele św. Krzyża, ale jego replika pozostała w Piekarach i nadal czyniła cuda. Ożywienie ruchu pątniczego spowodowało, że drewniany kościółek okazał się zbyt ciasny. W 1826 powzięto decyzję o budowie murowanego kościoła. 1 grudnia 1962 roku papież Jan XXIII nadał kościołowi piekarskiemu tytuł Bazyliki Mniejszej. W 1999 roku rozpoczął się gruntowny remont kościoła. W latach 70. XIX wieku, w pobliżu Bazyliki, na wzgórzu Cerkwica, górnicy, hutnicy i robotnicy Górnego Śląska wznieśli Kalwarię Piekarską. Składają się na nią kaplice drogi krzyżowej, nawiązującej do nazw góry Kalwarii w Jerozolimie. Od XX- lecia międzywojennego na Wzgórzu Kalwaryjskim organizowane są pielgrzymki stanowe: dla panien i niewiast w niedzielę po 15 sierpnia, a dla mężczyzn i młodzieży w ostatnią niedzielę maja.

Piekary Śląskie mapa
Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie