tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl
Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Święta Lipka - ta niewielka miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku, ponad 100 tysięcy turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. To sławne sanktuarium już od średniowiecza przyciągające rzesze pielgrzymów nie tylko z Warmii i Prus, ale także z najdalszych zakątków Polski.- Według ustnie przekazywanej informacji w XIV wieku więziony w lochach kętrzyńskiego zamku skazaniec dzięki interwencji Matki Bożej miał wyrzeźbić w drewnie Jej figurkę z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Wybudowano tam kaplicę, ale nie przetrwała ona do naszych czasów - zniszczono ją w czasie reformacji, a żeby odstraszyć pielgrzymów, postawiono w tym miejscu szubienicę. W XVII wieku wybudowano nowa kaplicę, ale i ona szybko przestała wystarczać coraz to częściej odwiedzającym to miejsce pielgrzymom i z inicjatywy jezuitów w latach 1688 - 1693 wzniesiono obecną bazylikę. W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców jezuitów. Na-kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. W-bazylice możemy podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721roku. Na-ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej namalowany w 1640 roku przez Bartłomieja Pensa. Obraz osłonięty jest srebrną sukienką wykonaną w XVIII wieku przez złotnika z Królewca Samuela Grew.

Święta Lipka mapa
Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie